23-07-2020

Aydın adlı bilgisiz

Öyle bir anlatım,öyle bir sunum,öyle bir aldanış
   ne söylenmiş ve okumuş sa yutmuş
sormamış,sorgulamamış,ne tarihsel derinliğe nede bilimsel pröjeksiyona bakmış
  yetmemiş bunları aldığı gibi satmaya kalkışmış
  fırsat bulup pazarını yakalayınca,satmaya ve yutturmaya azmatmiş,hazır bekilıyor.
parada kazanıp reklamını kendi gibilerine yaptırmayı başarınca ortaya aslında ucube olan ama birço9ğuna uzman diye kendini kabüllendirmiş.
   Yazık desem yazık değil,kendini buna adamış,yabancılaşmaya ,batılılaşma dıyor,
   Batıdan neyi kastediyor,batı dünyanın neresi yada neresine kadar,bilmiyor,bilinmiyor ama illede batı,batsada batı,batırsada batı,kalksada batı kaldıramasada batı.
   Batıdan kastı Amerika veya Almanya,ise bunlar coğrafı maanada batıda değil.
   Batıdan kastı dünya vatandaşlığı,medeniyet, veya insanoğlunun oluşturduğu ortak değerler ise dünya buralardan ibaret değil,gücü elinde tutanları kastediyorsa,güç te bunların elinde değil.
çin var,rusya var,hindistan var,asya,kocaman bir türk alemi var,bunların nufusu veya nufuzu batı denenın yaklaşık kırk katı hani dünya vatandaşlığı demiştik yine olmadı çünkü dünya vatandaşlığı kavramını ve değerlerini oluşturan temel değerlerin felsefi temelleri nin tamamı na yakını batı diye tanımlanan yerlerin ve ekilerinin dışında gelişmiş ve yayılmıştır,hint felsefesindeki yoklukta mutluluk aramak yada Türk islam felsefesindeki adaletli paylaşım ideolojisini insanoğluna ortak payda yapmak.
    Dil dersek,tanımdaki batının nufusu konuşulmaya bile değmez.
    Ama beyazların hakimiyeti,sömürü düzenlerinin devamlılığı için gerekli dersek o tamam
    Yada medeniyet kelimesini asırlardır sürdürdükleri ,köle ticaretinin yeni versiyön ürünü sömürge hakimiyetinin devamı için kullandıklarını itiraf etmelerini beklememek lazım,bence lüzümsüz,mümkünsüz.
    Sömürgecilik
    Tek dil
    Tek din
    tek merkezden şekli belirlenen kıyafet
    hatta yeme alışkanlığı,  evet böyle olsun istiyenlerin kullandıkları en önemli silahları adına AYDIN koyduklarına yazdırıp çizdirip,en çok okunan,,,,, palavrası eşliğinde kitaplar yazdırıp etki alanlarını genişletmek.strateji bu ,pröje bu yiyen yer.
   Diğer tarafta koskocaman bir dünya,koskocaman bir alem.
   Devletlerin devre dışı bırakıldığı,dünyanın bütün kaynaklarının kendi kasalarına aktığı düzene,çağdaşlık,medeniyet vs elbisesi giydırmişler,ne giydirirlerse giydirsinler,sömürgeci,sömürücü düzen bir gün tamamen cırıl cıplak olarak kendini deşifre edecek ve insanlığın ortak adalet arzusuna yenilecek tır.
   Siyasi,kültürel veya ekonomik,bütün sanaryolar,şimdilik onların değirmenine su taşıyor olabilir
   Bu onların hakimiyetinin devam edeceği anlamına gelmez
   Elbet insanoğlunun bu mucadelede daha çok işi var
daha gidecek çok yolu var ama bir gün muhakkak bu yol zafere, insanoğlunu bu zincırden kurtuluşa götürecektır