23-07-2020

Maddeye Şartlanma

Maddeye boğulmuş insanın,maddeye şartlanmış zihninin  mana alemine dalması nekadar zor ise ,o alemde yüzmesi de o kadar zordur,yüzmeyı öğreninceye kadar çok kayalara başını çarpar.
   Madde ile mana alemini  bazen birbirine benzetip karıştırır, birini diğeri gibi yaşıyarak aslında farkında olmadan vahametin içine düşer.
   Madde doksanyedi element ile ,insan üzerindeki hakimiyetini ,hiçbir devirde , hiçbir zaman bırakmadı,bırakmaya da niyeti yok,fakiri,zengini,alimi cahili herkese kendini kabul ettirdi,sınıfsız her kesimin peşinden koştuğu vefasız bu sevgiliden,hiçkimse manayı keşfedemeden ve o alemde yüzmeyi öğrenmeden kendini kurtarması mümkün değildir.
   Biryerlwre gizlenmiş,üstü kalın duvarlarla kapatılmış olmasına rağmen bu kaynakları keşfetme iradesi ve bu iradenin ortaya cıkardığı şansa sahip olmuş insanların ,maddeyi sırtından atıp onu binek atı gibi kullanarak,ulaşmak istedikleri menzile doğru dolu dizgin gitmeleri mümkün dür,o zaman mana alemine dalmak için bütün kapılar ve pencereler açılacak tır.
   Aklın gönülle işbirliği sağlanarak meydana getirilecek yol harıtası,mana alemine yürümeyi ,sonrada ummanına dalıp yüzmeyi mümkün kılar. Arzunun aşka dönüşmesi böylesi bir tercih ile mümkün olacaktır. Aksi bir insan ve bu insanın bugünkü mahşeri davranış,düşünüş,rekabet,alişveriş,çatışma ve sömürünün devamından başka hiçbir değirmene su taşımıyacaktır.
   Madde alemi gözle veya diğer araçlarla görebileceğimiz mesafededir,biraz eğitim,biraz disiplin,gayret ve cesaret ile hemen herkes ulaşır , ulaşıyor ama asla tatmin olamaz olamıyor,çünkü ulaşıp kavuşacağı madde  yi oluşturan  doksanyedi elementin kaçının oluşturduğu bileşimin toplamından daha fazlasını aslında kendi vucudunda taşımaktadır,bunun farkında olmasada ,kendi kendisi ile karşılaşınca ,kısa süreli  bir mutluluk yaşar ve biter,çünki aradığı kendi ile aynı olan değildir,yenisini ve ilerisini arıyor olmasıdır.
   Mana alemini gözle görmek mümkün değildir,aklın ve gönül gözünün devreye alınması lazım ,bilgi yoluyla alemler coğrafyasında dolaşıp beslenmek,mikro kosmosta saklı makro kosmosun sonsuzluğunu görmek için git gidebildiğin kadar burda araca ve aracıya ihtiyacın yok,hatta göze kulağa ,ele ayağa da ihtiyacın yok, özgürluk orda saklı,tadını çıkar ,seni durduracak hiçbirşey yok duyguyu doyur,aleme daldığın yeri düşünme,daldığın yerin içindeki alemin derinliğine bak,fark görmiyeceksin ,karıncanın kolonisi ile,sivrisinek sürüleri arasında ,bazen küşlar gibi sadece kanat olacak ,bazen balık olup ummana dalacaksın