23-07-2020

Yemek

Kim öğretmişse insanlara üç öğün yemelisinden başlıyan beslenmeye mahküm bedenlerden ibaret toplum haline gelen dünya insanı yedikçe yedikçe yaşıyacağım zannıyla yedikçe kendini ve insan olma özelliklerini öldürüyor,insanlar yemek yemiyor ,yemek insanları ve insanoğlunu yiyor.
     Yaşamak için yiyeceğine yemek için yaşıyan butun enerjisini ve düşüncesini yemeğe ve yemek le ilgili kaygılarına veren bir topluluk haline geldik, 
     Televizyonpoğramlarının nerdeyse yarısı yemek poğramlarına dönuştu,hemen sonrasında yayınlanan poğramlar diyet ve zayıflama ,peşinden gelen reklamlar spor aletleri ile ilgili,nekadar büyük tesadüf hemen sonra da sağlılk poğramları.....
tamamınıo bir dairenin içine koyup düşünüldüğünde aslında hefsini çope at yeme yeter formülü ortaya cıkar.
     Çok yaşamak istiyen içinde ,sağlıklı yaşamak istiyen için de fazlasını yiyerek vucuduna işkence etmek istemiyen için de tek förmül yememektır, 3/1yemek, 3/1 su, 3/1boşluk bırakılan mide rahat çalışacak vucunu  organlarını yormıyacak bunu yaşam biçimi haline getiren insan rüzgarda uçan tüyden daha hafif yaşar kaplumbağa az yer hiç spor yapmaz ama ikiyüz seneden fazla yaşar.
     İnsan vucudu birçok organdan birleşmiş komplex bir yapı,içinde birçok organ birbirine koordineli çalışır,ihtiyacı olan enerjiyi üretir ihtiyacı olan organa iletir,fazlasını atar ve ya depo eder,şişme (şişmanlık)başlar ve organların yüküde aynı anda rtmaya başlar ve kapasitelerini (yapaçağı toplam iş bölü zaman) tüketmeye başlar,bittiği anda hastalık ve nihayet organ yetmezliğinden ölüme gider.Araç gibi düşünelim kilometresini tamamlıyan araç gibi çalışma kapasite ömrünü tamamlamış organ,sonuç aynıdır,ölüm.
     Zayıflama merkealeri sağlık kuruluşları ,bununla ilgili gelişen veya geliştirilen doktor ihtisasları tesadüfmüdür acaba,insanı en zayıflatılmış yerinden yakalamak kolay,yakalamışlarsa ,yakalamaya çalışıyorlarsa çok basit kurtuluş yolu var yemek yeme,yada sadece acıkınca ye.
     Birleşmiş milletlerin gıda ve insan sağlığı ile ilgili birimlerinin yaptığı bir araştırma sonucuna göre...küremizde yaşıyan  öbez insan sayısı ile açlıktan ölen insan sayısı birbirine eşit,şişman insanlarla açlık yaşıyan insan sayısıda eşitmiş,tesadüf mu dersiniz.
    İslam düşünce sisteminde sürekli vermekten ve oruç tan bahsediliyor olması biraz bu zayıflıkla mucadelenin imtihan yada ibadet olduğu mesajı var i,özellikle islam inancına sahip insanların daha çok düşünmesi ,yemeden ve yemekten yana ölçüyü tutturması gerekir,aksi halde inancının tersine haraket etmiş olacaktır.
    Yeme, şişmanlamazsın,yeme spor yapmak zorunda kalmazsın,yeme daha çok yemekle ilgili derdin kaygın olmaz yani yemezsen adam gibi yaşarsın.
    İnsandan başka hiçbir canlının acıkmadan yemediğini düşünürsek daha kolay yol almış olacağız,onlarında metobolizması aynıdır,ihtiyacaı oldukça yiyecek ler ama sadece ihtiyacı kadar fazlası yok,insanın aklına hangisi daha akıllı diye sorası geliyor.